درباره موسسه امید دانش

صادق مزیدی مرادی هستم متولد ۶۹، در روستای به نام هرگان از توابع استان فارس بدنیا آمدم، دوران کودکی من سرشار از بازی و ساخت وسایل خلاقانه بود با ابزارهای فنی پدرم هر روز مشغول ساخت وسیله ای از چوب بودم با ذوب سرب باطری های کهنه و ایجاد حفره در زمین شکل چرخ هایی که برای بازی می خواستم قالب گیری می کردم از آن زمان در یک محیط آزاد ریشه هایی از خلاقیت در مغز من جوانه زد.

دوران راهنمایی به شهر نیریز رفتم بخاطر امکانات کم خوابگاه یک اتاق از خانه فرد مسنی کرایه کردم در کنار تحصیل انجام کارهای شخصی و روزانه از جمله پختن غذا به عهده خودم بود. در همین دوران پدرم بر اثر سکته مغزی خانه نشین شد مشکلات من هم شروع شد.هزینه های زندگی بر اثر بیماری پدرم بالا رفته بود و هیچ راه درآمدی نداشتیم.

برای بخشی از هزینه های زندگی بعد از مدرسه به خرده فروشی در کوچه و بازار مشغول شدم بعد از فوت پدرم شرایط سخت تر شد کار نیمه وقت در میلنگ تراشی پیدا کردم کارهای آب بندی سوپاپ بر روی سر سلیندر انجام می دادم کاری پر زحمت که قدرت زیادی می خواست درد شانه هام در طول شب و ساعت مدرسه باعث شده بود نتونم چیزی بنویسم و بخونم.

باید فکری می کردم که در کنار کار کردن بتونم به تحصیلم ادامه بدم 2 سال کار در میلنگ تراشی میگذشت و فکر روزانه ام شده بود که ایا می توانم یک مکانیزم را اختراع کنم که حرکت دستم را انجام بدهد روی دستگاههای زیادی فکر و تحقیق کردم و بخشی از درآمدم را روی تحقیقات و ساخت نمونه از دستگاه صرف کردم تا اینکه یک روز مکانیزم ماکوی چرخ خیاطی من را به فکر واداشت دقیقا حرکت دست من را انجام میداد.

قطعات ساخت این دستگاه خیلی گران بود برای تهیه قطعات به محله کوزه گری شیراز و مغاز ه های جمع آوری ضایعات آهن می رفتم با کار گرهای جمع آوری ضایعات دوست شده بودم آنها هم که من را شناخته بودند و می دانستند برای کارهای تحقیقاتی و دانشگاهی است احترام می گذاشتند و قیمت همان آهن کهنه با من حساب می کردند

این مکانیزم را ساختم و به دریل وصل کردم ... دقیقا حرکت دست من با این دستگاه انجام می شد و این مشکل فنی را حل می کرد.

افراد زیادی مثل من این کار را دستی را انجام می دادند این اختراع همه جای شهر را گرفت و من از یک شغل خدماتی به ساخت این اختراع و فروش آن پرداختم

از همین جا سر فصل جدیدی از زندگی من آغاز شد. با رتبه 72 وارد دانشگاه دولتی شدم.در شرکت کیمیا ابزار مشغول به کار شدم تا در کنار درآمد، تجربیات و تحقیقات خودم را گسترش دهم.

چهل روز در بیمارستان فسا در کنار پدرم که دچار سکته قلبی و بعد مغزی شده بود را همیشه به خاطر داشتم روزهای سختی بود مدتی که در کنار پدرم بود مثل یک دوره آزمایشی شده بود و خیلی چیزها یاد گرفتم فشار خون و دمای بدنش را چک می کردم قرص و داروهایش را می دادم مرتب او را به اتاق عکسبرداری و سی تی اسکن می بردم.

گرفتگی رگها و آنژیوگرافی و جراحی پیوند قلب را مطالعه کردم رگ کنار گوش پدرم که یکی از شریان های اصلی خونرسانی به مغز است گرفته بود عمق و فاصله این رگ تا سطح پوست کمتر از یک سانتی متر است. یاد آوری این خاطرات باعث می شد هرشب به این فکر کنم چرا نشود گرفتگی رگ در فاصله یک سانتی متری پوست را باز کرد پیش خودم گفتم کار نشد ندارد پس علاقه مند شدم در این زمینه بیشتر تحقیق کنم.

از پزشکان بیمارستان دکتر نمازی و شهید فقیهی کمک خواستم بعضی پزشکان من را به سخره گرفتند که پزشکان و محققان دنیا نتوانسته اند این کار را انجام دهند حال تو دانشجویی کم سن و سال می خواهی این کا را انجام بدهی. اما کفش های من آهنی بود به لرزش دستگاه کمپرسور و موجی که ساطع می کرد زیاد فکر میکردم من باید این موج را کشف و کنترل می کردم و از آن برای گرفتگی عروق و تبدیل به ذرات میکرونی استفاده می کردم

دکتر محمد علی خیری فرشته نجات من از راه رسید باور و علم آقای دکتر و کمک در آنالیز اطلاعات پزشکی منجر به ساخت دستگاه باز کننده عروق شد. این دستگاه در بیمارستان الزهرا اصفهان بر روی باگت انسان نما تست شد و گرفتگی عروق در جلوی چشمان همه از بین رفت. بخاطر هزینه 20 میلیونی نتوانستم تست جسد را انجام دهم علیرغم اصرار مسئولان حاضر نشدم که در ازای حمایت آنها سند دستگاه را به نام آنها بزنم این دستگاه را ثبت کردم و در مرحله تاییدیه از وزارت بهداشت و درمان هستم. عدم حمایت مالی دلیل به تاخیر افتادن چندین ساله این تحقیقات شد.

دستگاه تصفیه آب از نفت با همکاری خانم دکتر محمدی که در نوشتن برنامه هواپیماهای بدون سر نشین دستی داشتند را ساختم. رباطی را ساختم که که به افراد معلول کمک می کرد مچ پا بصورت طبیعی در کفش قرار بگیرد. و در نهایت اختراع و ثبت 31 دستگاه دیگر. هم اکنون بعنوان مدیر عامل شرکت پله های امید دانش در زمینه ثبت اختراع ، تجاری سازی تکنولوژی و راه اندازی کسب و کار .... مشغول به فعالیت هستم.

700

پرونده ها


بیش از 700 پرونده ثبت اختراع
150

ثبت اختراع


بیش از 150 ثبت اختراع
35

اختراع شخصی


بیش از 35 اختراع شخصی
5800

آموزش


بیش از 5800 آموزش دانش آموز

اختراعات

دستگاه باز کننده عروق
دستگاه باز کننده عروق با کمک گرفتن از موج مکانیکی با قابلیت تبدیل کردن گرفتگی به ذرات میکرونی
سرنگ ضد مکش
سرنگ ضد مکش مجدد یکبارمصرف
بالابر دستی
بالابر دستی درخت، تیرهای برق و مخابرات
سنسور هشدار دهنده درب
سنسور هشدار دهنده درب
طرح تولید آب
طرح تولید آب به کمک لوله های رسانا از شریانهای اصلی آب لوله های زیرزمین
لباس ضد آب
لباس ضد آب
نمد گیاهی جاذب صوت
نمد گیاهی جاذب صوت ،رطوبت وحرارت با استفاده ازالیاف ساقه استبرق
تولید ساندویچ پنل های گیاهی
تولید ساندویچ پنل های گیاهی باضایعات درخت خرما
دستگاه گیرنده و فرستنده نبض، دما فشارخون پزشک همراه
دستگاه گیرنده و فرستنده نبض، دما فشارخون پزشک همراه
نئوپان سبک ضدحشره
نئوپان سبک ضدحشره
زباله جمع کن اتوماتیک با قابلیت مکش زباله
زباله جمع کن اتوماتیک با قابلیت مکش زباله
نگه دارنده بند انگشت
نگه دارنده بند انگشت
دستگاه پوست گیری میگوی خشک و ریز از طریق شات بلاست
دستگاه پوست گیری میگوی خشک و ریز از طریق شات بلاست
گیربکس یکسو کننده حرکت دورانی دارای قفل کن جهت حرکت چرخدنده دوطرفه
گیربکس یکسو کننده حرکت دورانی دارای قفل کن جهت حرکت چرخدنده دوطرفه
دستگاه فلرینگ و نوزینگ لوله های میکرونی
دستگاه فلرینگ و نوزینگ لوله های میکرونی
دستگاه لپینگ سوپاپ سر سیلندر
دستگاه لپینگ سوپاپ سر سیلندر
تولید تخته های قابل استفاده در صنایع چوبی و خانه های چوبی از درخت خرما
تولید تخته های قابل استفاده در صنایع چوبی و خانه های چوبی از درخت خرما
سیستم جمع آوری هوشمند آب کولر ها
سیستم جمع آوری هوشمند آب کولر ها
چادر ماشین
چادر ماشین

سابقه تحصیلی و اجرایی

1کارشناسی ارشد مکانیک
2لیسانس مدیریت مالکیت فکری و تجاری سازی از سازمان جهانی wipo
3مدرس دوره های تجاری سازی و راه اندازی کسب و کارهای نو پا
4راه اندازی دفتر خدمات مشاوره و ایده یابی در پارک علم فناوری
5مشاوره انتقال تکنولوژی ایران و کره
6مدیر عامل شرکت پله های امید دانش

ارتباط سریع با موسسه امید دانش