سند ثبت اختراع - صادق مزیدی
 
مراحل لازم برای ثبت اختراع

فرآیند ثبت اختراع به دو روش تحقیقی و اعلامی انجام می شود که در کشور ما فقط شیوه اعلامی مورد استفاده قرار می گیرد. بدین صورت که ابتدا می بایست مراحلی ، جهت ارائه اطلاعات و مشخصات اختراع خود و اعلام علاقه مندی برای ثبت آن به صورت اینترنتی انجام گیرد و نیازی به مراجعه حضوری مخترع به اداره ثبت اختراع نمی باشد. شما می توانید مطابق با راهنمای تصویری موجود در ادامه مقاله به درج اطلاعات مخترع ، مشخصات فنی اختراع و هم چنین ثبت اظهارنامه بپردازید.

توجه داشته باشید که در هر مرحله می توانید به منظور جلوگیری از حذف اطلاعات ثبت شده بر اثر قطع برق یا اینترنت ، از گزینه “ثبت موقت” استفاده کرده و کد رهگیری دریافت نمایید. پس از انتخاب این گزینه ، کد رهگیری مربوطه در قسمت بالای فرم نمایان می شود. شایان ذکر است که دریافت این کد به منزله ثبت اظهار نامه نبوده و تنها با هدف تکمیل مدارک پیش از پایان ثبت اظهارنامه صادر می گردد.
ثبت اختراع از طریق سامانه

ابتدا وارد سامانه مرکز مالکیت معنوی به نشانی iripo.ssaa.ir شده و از نوار بالای صفحه ، گزینه “ثبت نام متقاضی / ورود اعضا” را انتخاب کنید.

نام کاربری و رمز عبور خود را در بخش های مربوطه وارد کرده و کلید “ورود به سامانه” را بفشارید. چنان چه قبلا عضو سایت نبوده اید ، گزینه “ثبت نام” را از منوی سمت راست صفحه انتخاب کنید. به منظور عضویت در سایت ، اقدامات لازم را به انجام برسانید و کد شناسایی دریافت نمایید. فراموش نکنید که این کد را در ادامه روند ثبت اختراع نیاز خواهید داشت.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت اختراع

قبل از اقدام به ثبت اظهارنامه اختراع ، لازم است که از مدارک هویتی اشخاص حقیقی شامل شناسنامه و کارت ملی و هم چنین مدارک لازم برای اشخاص حقوقی از جمله آگهی روزنامه رسمی ، وکالت نامه و… اسکن تهیه کرده و هنگام تکمیل مراحل مربوطه در سامانه بارگذاری نمایید.

سند ثبت اختراع داخلی

سایت مرکز مالکیت معنوی iripo.ssaa.ir

بیش از 220 پرونده ثبت شده

سند ثبت اختراع PCT

The PCT now has 153 Contracting Stateshttps://www.wipo.int

بیش از 20 پرونده ثبت شده یا در حال ثبت