سازمان WIPO: - صادق مزیدی
1
شهریور 16, 1399
همه چیز درباره KICKSTARTER
شهریور 16, 1399

سازمان WIPO:

همه چیز در مورد سازمان WIPO:

تابه حال شده که ایده یا مدل کسب و کارِ خیلی خوبی داشته باشید و حتی بخواهید آن را به دنیا بفروشید و ازش درامد و ثروت خیلی خوبی کسب کنید ؟

یا اینکه شده مُدام نگران باشید و بترسید که افراد سودجو بدون اجازه شما از فکرتان به اسم خودشان استفاده کنند و بخاطر همین با کسی در رابطه با ایده و فکرتان صحبت نکنید؟ و از کسی برای تولید و فروش محصولتان کمک نگیرید و ایده شما تا ابد خاک بخورد؟!! حق هم دارید! چون احتمالش خیلی زیاد است که دیگران از ایده ی ارزشمند شما سود ببرند و این وسط سر شما بی کلاه بماند!!

 

(WIPO)، راه حل مشکلات :

WIPOجایی است که مخترعان و افراد خوش فکر و خلاق میتوانند ایده هایشان را ثبت کنند و بدون نگرانی از اینکه توسط دیگران و بدون اجازه ی انها استفاده شود، ایده شان را به محصول تبدیل و کسب و کار خود را ایجاد کنند و به درامد زایی برسند!

خبر عالی این است که :

سازمان WIPO این کار را برای کاربران *ایرانی* با 90 درصد تخفیف انجام میدهد!!! یعنی میتوانید اختراع یا ایده خود را با هزینه ی خیلی کمتری ثبت کنید! چه چیزی از این بهتر؟؟؟؟

این سازمان درواقع یک اژانس معتبر در سازمان ملل متحد با  193 کشور عضو است که براساس کنوانسیون تاسیس سازمان جهانی مالکیت فکری، در جولای سال 1967 آغاز به کار کرد و هدفش اطلاع رسانی و همکاری در زمینه مالکیت معنوی (IP) در جهان است.

این سازمان تقریبا به تنهایی منابع مالی مورد نیاز خود را تامین میکند و طبق اعلام سایت رسمی سازمان وایپو، درآمد سالانه این شرکت حدود880 میلیون فرانک سوئیس است که 768 میلیون فرانک هزینه سالیانه این شرکت می باشد . تقریبا  95 درصد کل درامد از معاهده هایی همچون: مادرید وPCT و توافق نامه ی لیسبون حاصل می شود.

مالکیت معنوی(IP) چیست؟

اگر سرتان پُر است از ایده ها و خلاقیت ها ، باید بدانید که  به ذهن هایی مثل شما ، *ذهن زیبا* میگویند! که خداوند این توانایی را به شما هدیه داده است و بسیار ارزشمند هم می باشد! پس باید از این هدیه ارزشمند در برابر افراد سودجو به خوبی محافظت کنید تا هم به ارزش معنوی و هم مادی آن  برسید! ابتکاراتی همچون : اختراعات ، اثار ادبی و هنری  طرح ها و نماد ها ، نام ها و تصاویری که درتجارت استفاده میشود پس مالکیت معنوی بستر بسیار مناسبی برای افراد مبتکر و نوآور با ذهن های درخشان است تا با ایده هایشان زندگی بشر را تغییر دهند و مرزهای علم را جا به جا کنند!

اما مالکیت معنوی چه کار میکند؟

مالکیت معنوی از پتنت شما و حق چاپ و علائم تجاریتان از راه قوانین حقوقی محافظت میکند و از این بابت خیالتان راحت است که با هر شخصی که بدون اجازه ی شما از اختراع و محصول یا ایده شما استفاده کرد یا در آن تحریفی ایجاد کرد، مطابق با قانون رفتار میشود.

انواع مالکیت معنوی:

کپی رایت:

کپی رایت ، حق انحصاری یک فرد برای تولید ، انتشار و فروشِ اصل اثر خود میباشد.

کارهایی که تحت پوشش حق چاپ است شامل: کتابها ، موسیقی ، نقاشی ، مجسمه سازی و فیلم ، برنامه های رایانه ای ، بانک اطلاعاتی ، تبلیغات ،  نقشه ها و نقشه های فنی میباشد.

ثبت اختراعات:

حق ثبت اختراع یک حق انحصاری است که به یک اختراع اعطا میشود. حق ثبت اختراع برای مخترع این امکان را فراهم میکند که تصمیم بگیرد افراد دیگر اختراعش را چگونه و درکجا استفاده کنند و در عوض این حق مالکیت ، به مخترع این حق را میدهد که  اطلاعات فنی اختراعش را ثبت و آنرا به دنیا ارائه کند.

و اما یک نکته خیلی مهم و جالب :

آیا می دانستید ثبت پتنت داخلی و بین المللی آسانترین و بهترین راه برای بورسیه شدن در معتبرترین دانشگاه های سراسر دنیا می باشد؟!

علائم تجاری:

علائم تجاری علامتی است که کالاها یا خدمات یک شرکت را از سایر شرکتها متمایز میکند. مارک های تجاری به دوران باستان باز میگردند که صنعتگران میخواستند امضای خود یا علامت خاصی را بر روی محصولات خود بگذارند. مثل شکل سیب گاز زده در مارک اپل.

طرح های صنعتی:

ویژگی های سه بعدی مانند شکل، سطح یا ویژگی های دو بعدی مانند الگوها ، خطوط یا رنگِ یک چیز را اگر تغییر دهیم ، یک طرح صنعتی جدید خلق کرده ایم و در زیبایی و حتی عملکرد ان تغییر ایجاد کرده ایم! مثل شکل های متفاوتی از بطری های اب معدنی یا قوطی های سُس کچاپ.

نشانه های جغرافیایی:

نشانه جغرافیایی (GI) نشانه ای است که برای محصولاتی استفاده میشود که دارای منشا جغرافیایی و خصوصیات یا شهرتی خاص هستند و این نشانه ، مبدا کالایی را به منطقه و ناحیه ای منتسب میکند اما حتما باید کیفیت ، شهرت و مرغوبیت کالا، قابل انتساب به مبدا جغرافیایی اش باشد. مثلا زعفران قائنات

اسرار تجارت:

اسرار تجاری ، حقوقی است که در مورد اطلاعات محرمانه و فرمول یا دانش جدیدی میباشد که نباید فاش شود! استفاده یا افشای چنین اطلاعات مخفی، غیر قانونی است. مثل الگوریتم جستجوی گوگل، مرغ سوخاری کنتاکی، کوکاکولا…

(IP) و…

الف) هوش مصنوعی:

هوش مصنوعی (AI) تاکنون پیشرفت های مهمی در فناوری و تجارت ایجاد کرده است و در صنایع مختلف تاثیر بسزایی دارد. علم و بهره برداری از دانش هوش مصنوعی همواره در حال رشد وپیشرفت می باشد که با مالکیت معنوی (IP) هم در ارتباط است.

ب) برابری جنسیتی:

خداوند زنان و مردان را به یک  اندازه خلاق و مبتکر آفریده است اما با این حال متاسفانه به زنان در بسیاری از مناطق دنیا کمتر اهمیت داده میشود. خبر خوب این است که وایپو متعهد است تا برابری جنسیتی و توانمند سازی زنان را در سازمان ها و درسطح جهان، حتی فراتر از مالکیت معنوی (IP) ارتقا بخشد.

 

(IP)  برای:

الف) کسب و کار:

مالکیت معنوی میتواند به رقابتی شدن مشاغل کمک کند و همچنین افراد بتوانند ریسک ها را در کارشان مدیریت کنند.

ب) دانشگاه ها:

دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی عمومی (PRIs) مثل کارخانه های اقتصاد هستند! مالکیت معنوی (IP) مکانیسمی را ایجاد کرده است که دانشگاه ها از دانش در بخش اقتصادی استفاده کنند یعنی دانش را وارد عرصه اقتصاد کنند.

ج) قضات:

(WIPO) برای پاسخ دادن به سوالات حقوقی جدیدی که در نتیجه ی تغییرات بسیار سریع در تکنولوژی ایجاد میشود، از دادگستری ها پشتیبانی میکند. انستیتوی قضایی (WIPO) و بخش های مربوطه با قضاتی از سراسر جهان همکاری میکنند تا فضایی برای گفتگو و تبادل اطلاعات و شیوه ها و همچنین افزایش دسترسی به اطلاعات درمورد (IP) و دادگاه ها فراهم کنند.

Source :  www.wipo.int

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.